Derneğin Tarihçesi

Kosova Genç Birlik Derneği 26.03.2009 tarihinde kurulmuş olup, merkezi Kosova’nın Prizren Şehrindedir. Derneğin birinci başkanı Kosova Demokratik Türk Partisi Gençlik Kollarının kurucularından olan Aşim ŞAÇİR 2009-2016 yıllarında Başkanlığını yaptı, Başkanı Cengiz KOVAÇ’tır.

Kosova Genç Birlik Derneği, başta Türk-İslam Dünyası, komşu ülkeler ve yurt dışındaki akraba toplulukları olmak üzere uluslararası düzeyde ülkemiz ile bu ülkelerdeki halklar ve sivil toplum örgütleri arasında siyasi, hukuki, sosyal, kültürel, eğitim, bilim, tarih ve coğrafi temelli ilişkileri geliştirmek adına her türlü iletişim ve faaliyette bulunma amacı ile kurulmuştur.

Derneğimiz Kosova’da ve Türkiye’de eğitim gören soydaşlarımızın uluslararası öğrencilere rehberlik etmek, kültürel ve sosyal olarak ülkemize uyumunu kolaylaştırmak amacıyla birçok faaliyet gerçekleştirmiş olup, bu faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kosova Genç Birlik Derneği bunların yanı sıra ülke gündeminde yer alan ve önem arz eden birçok konu hakkında konferanslar ve paneller düzenlemektedir. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan derneğimiz bu güne kadar çeşitli yardım kampanyaları da düzenlemiş olup toplumsal farkındalık sağlama açısından önemli adımlar atmıştır.

Başa dön tuşu