Manşet Haberler

Topluluklardan Belediye Başkan Yardımcılığı Seçiminde Değişiklik

Balkanlar’dan18 Aralık 2018 tarihinde Halk Avukatı Hilmi Jashari’ya bir şikâyette bulunan Kosova Genç Birlik Derneği, belediyede topluluklara ayrılmış başkan yardımcısının yönetmeliğinin anayasaya uygun düzenlenmesi için başvuruda bulundu. Yaklaşık 1 yıl uğraşı sonucunda Yerel İdareler Yönetimi Bakanlığı ve Halk Avukatı ile eski yönetmenlik devreden çıkarıldı.

Yerel Yönetim Bakanlığı’nın Nr. 2014/01 yönetmenliği daha doğrusu 6. Maddesi 2. Paragrafının (Topluluklar Belediye Başkan Vekili, belediyedeki en büyük çoğunluğu oluşturan topluluktan seçilir.)  Yerel İdareler Yönetimi Yasası ve Anayasa’ya aykırı olduğu için Kosova Genç Birlik Derneği Başkanı Cengiz Kovaç, konuyu Halk Avukatı kurumuna taşıdı. Kovaç itirazında, “yönetmeliğin Yerel İdareler Yönetimi Yasası ve Anayasa hükümleriyle uyumlaştırılması amacı ve Prizren, Gilan, Dragaş ve diğer belediyelerdeki topluluk saflarından belediye başkan yardımcılarının seçim ablukasını sağlamaktır.” demektedir.

Halk Avukatı, itirazı yerinde bularak yönetmenlikte değişiklik yapılması tavsiyesinde bulundu.

Yerel İdareler Yönetimi Bakanlığı bu tavsiye doğrultusunda Belediye Başkan yardımcıların seçimini düzenleyen Nr. 2014/01 yönetmenliğin askıya alınması karara bağladı.

Başa dön tuşu