Haberler

15 Temmuz Şehitleri Prizren’de Dualarla Anıldı

Dün akşam (14.07.2017) Prizren’de sivil toplum kuruluşları organizasyonuyla Sinan Paşa Camii’nde 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenlere hatimler indirildi, salalar ve mevlit okundu, Demokrasi Dayanışması Yürüyüşü düzenlendi ve T.C. Prizren Başkonsolosluğu’na karanfiller bırakıldı.

Dün akşam Prizren merkezi olağanüstü bir akşamı yaşadı. Prizren İslam Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova temsilcilerinin 15 Temmuz darbe girişimi şehitlerine okuduğu dualara Sinan Paşa Camii içindeki cemaat yanı sıra cami dışında kalan bine yakın yurttaş da eşlik etti.

Akşam namazı sonrası okunan mevlitte konuşan Prizren İslam Birliği Başkanı Besim Berişa, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Kosova halkının uyumayıp sabahlara kadar dua ettiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Temsilcisi İdriz Keskin ise bu vahim olayda Türkiye Cumhuriyeti’ne desteklerinden dolayı Kosova halkına teşekkür etti.

Sinan Paşa Camii önünde dualara amin diyen yurttaşlar sivil toplum kuruluşları düzenlediği Demokrasi Dayanışması Yürüyüşü’ne katıldı. Sinan Paşa Camii’nden harekete eden yürüyüşe katılanlar, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu önüne karanfiller bıraktı.

Hazır bulunanları selamlayan Arasta Derneği Başkanı İlir Gashi, “Bir yıl önce Türkiye’de anayasal düzenin korunması için sala çağrılarına yanıt veren Türk Halkı gibi biz de bu akşam sala çağrıları üzerine o geceyi ve şehitleri anmak üzere bir araya geldik ve bir daha tekrarlanması için dualarımızı zikrettik.” dedi.

Türkiye ve Türk Halkı’nın her zaman Kosova ve Kosovalıların yedeksiz bir şekilde yanında bulunduğunu söyleyen İlir Gashi, bu tür paralel yapılanmalara ne ülkemizde ne de daha genişte izin verilmemesi çağrısında bulundu.

Türkiye Mezunları Derneği – TÜMED Cengiz Çesko, 15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü hainlerinin Türk devletine karşı darbe girişiminde bulunduğunu ancak emellerine ulaşamadığını söyledi. Bu tarihin dünya demokrasi tarihi için özel önem arz ettiğini söyleyen Çesko, 15 Temmuz gecesi yaşananlara kısaca değinirken şahadete erenler için Allah’tan rahmet diledi gazilere minnet ifade etti.

Hain darbe girişiminin birinci yıldönümünün Kosova’da da çeşitli etkinliklerle anıldığını söyleyen T.C. Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, bir yıl önce o gece de Kosovalıların Türkiye’nin yanında olduğunu hatırlattı. Dayanışma ve iyi dilekler için teşekkürlerini ifade eden Başkonsolos Evcit, Türkiye’nin şimdiye kadar olduğu gibi ileride de Kosova’nın yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.
Demokrasi Dayanışma Yürüyüşüne Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferah Şinik, Prizren’de faaliyetlerini sürdüren kurum ve kuruluş temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Konuşmaların ardından tarihi Taş Köprü’den Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti renklerinden oluşan balonlar havaya bırakıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu