Haberler

Gençlik Festivali, Birlik ve Dostluk Mesajlarıyla Başladı

3. Geleneksel 19 Mayıs Gençlik Festivali bu sabah gençlerin Prizren Belediye Meclisi ziyaretiyle başladı. Gençleri ve Türkiye’den Memleketçi Sanayici İşadamları Derneği-MİSİAD ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) heyetlerini Prizren Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş karşıladı.

Gençlerden temsili meclis başkanı ve yardımcıları seçildikten sonra sözü alan Levent Buş, günün anlam ve öneminden kısaca konuştuktan sonra Kosova’da Türk Toplumunun varlığının korunması çabalarından genişçe bilgi verdi. Kosovalı Türklerin mücadelelerinde Atatürk’ü örnek aldığını ve ileride de gençlerin alması gereğine işaret eden Levent Buş, gençlere birlik ve beraberlik çağrısında bulunurken 19 Mayıs Gençlik Günü’nü kutladı. Kosovalı Türklerin Türkçe davasının devam ettiğini belirten Levent Buş, Prizren’de Türkçe evrakların verilmediğine işaret ederken bunun üstesinden gelinmesi için çabaların devam ettiğini belirtti. Türk öğrencilerin Türkiye’de burslu yüksek öğrenimini sürdürmekte son yıllarda sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Buş, parti olarak yapılan çalışmalar sonunda bu yıl 5 Türk öğrencinin burslu devam edeceğini bildirdi.

“Biliyorum bu yeterli değildir. Türkçe liselerden mezun olan öğrencilerimizin en az 50-60% Türkiye’de öğrenimlerini burslu sürdürmesi gerekir. Kolay olmadığını biliyorum ama birlikte hareket ederek bunları aşacağız” diyen Levent Buş, KDTP’nin Türkiye desteği ile geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 100 hastayı tedavi için Türkiye’ye göndereceğini söyledi.

2013 yılında Kosova’da Türk yatırımların en fazla olduğuna işaret eden Levent Buş, yaşanan siyasi kriz nedeniyle ilginin düştüğünü ancak 2016 yılında artacağı ümidini ifade ederken Türk yatırımcılarına Kosova’ya yatırım çağrısında bulundu.

Gençlere konuşan EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, 19 Mayıs Gençlik Bayramı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerinden kısaca bilgi verdikten sonra 19 Mayıs’ın Türkiye dışında da kutlanması nedeniyle duyduğu memnuniyeti ifade etti. Gençlerin alanlarında iyi eğitim alarak uzmanlaşmalarının önemine işaret eden Eren, globalleşmiş dünyada aktör olmak adına artık bir değil birkaç dilin öğrenilerek dünyaya entegre olmak gereğini vurguladı.

“Büyükleriniz Türk Toplumu varlığını sürdürmek adına çok ciddi mücadeleler verdi. Bundan sonraki dönemde de sizin omuzlarınızda çok önemli bir yük ve çok önemli bir görev olduğunu hatırlatmak istiyorum” diyen Hikmet Eren, gençlerden Anavatan Türkiye ve Kosova’nın da güçlü olması için elden gelen çabaları vermesini istedi.

MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel ve heyet üyelerinden Altuğ Çankaya ve Gökhan Gökmen de yaptıkları konuşmada Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün devriminden kısaca bilgi verirken Kosova’da Türk Toplumunun gösterdiği irade ve çabayı takdirle karşıladıklarını belirttiler.

Gençlerin bu önemli bayramında Esra hazır bulunanlarla heyecanını paylaşırken 19 Mayıs ve diğer bayramları Türkiye’de kutladıkları gibi Kosova’da da kutlamak mutluluğunu ifade etti.

Gençlerden Onur ise Ulu Önder Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bu bayram için minnettarlığını belirtirken bu festivalin örgütlenmesinde payı geçenlere teşekkürlerini ifade etti.

Prizren Belediyesi’nde gençlerle buluşması Onuncu Yıl Marşı birlikte söylenmesi toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

3. Geleneksel 19 Mayıs Gençlik Festivali’nin bugünkü ikinci etkinliği Prizren Üniversitesi’nde gençlerin Emekli Öğretmenlerle Buluşmasıyla devam etti.

Bu akşam saat 20.00’de ise Prizren’in Şadırvan Meydanı’nda 19 Mayıs Gençlik Konseri verilecek. Festival bir dizi etkinlik ile Pazar gününe kadar sürecektir. /Kosovahaber

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu