Haberler

Topluluklar Daha Örgütlü ve Daha Aktif Olmalı

Derneğimizin de yer aldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu Prizren’de bugün (14.12.2016) Prizren Belediyesinde topluluklarla ilgili mekanizmaların 2016 yılında yaptıkları çalışmalar ve 2017 yılına dair planlama hakkında bugün düzenlenen toplantıda toplulukların karşılaştığı sorunlar ve bunların aşılması için öneriler ortaya atıldı.

Evsahibi AGİT Kosova Misyonu İnsan Hakları Kıdemli Memuru Ümit Aynaci, bu toplantının insan hakları günü vesilesiyle yapıldığına işaret etti.

İnsan haklarından söz ederken topluluklarla ilgili mekanizmalar ve çalışmalarına değinmeden geçilmeyeceğine vurgu yaptı. Amacın bu mekanizmaları tanıtmak yanı sıra topluluklar temsilcileri ve STK temsilcilerini bir araya getirmek ve ilişkilerini teşvik etmek olduğunu belirten Aynaci, en önemli sorunların topluluklar dillerinin eşit haklı kullanılması ve eğitimde kitaplar eksikliği olduğu ileri sürüldüğünü söyledi.

Topluluklardan Sorumlu Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Sabina Birdaini Dana, 2016 yılında yapılan çalışmalar ve 2017 yılına dair planlarla ilgili geniş bilgi verdi.

Topluluklardan Sorumlu Prizren Belediye Başkan Yardımcısı görevinin toplulukların korunması için mekanizmalardan birini teşkil ettiğini söyleyen Sabina Birdaini, bu yıl için planlanan bazı projelerin bütçede değişiklikler meclisten geçmediği için geciktiğine işaret etti.

Prizren Belediyesi Topluluklar ve Dönüş Dairesi Şefi Ajredin Alija, 450’e yakın başvuru kendilerine yapıldığını ancak çok az maddi destek aldıklarını belirtti. Geçen yıl bu dairenin 20 bin, bu yıl 60 bin, 2017 için ise 70 bin Avro bütçe ile çalıştıklarını belirten Alija, somut bir şekilde ve geniş bir destek sağlamak için bütçelerinin en a z 3 kat fazla olması gerektiğini vurguladı.

Topluluklar Komitesi Başkanı Cemil Luma, kısaca komite çalışmalarından kısaca bilgi verdikten sonra toplulukların yetersiz örgütlenmesine vurgu yaptı. 2016 yılında Prizren’de Türk dilinin kullanımında ve eğitimde sorunlar yaşandığını belirten Luma, toplulukların ciddi eksikliklerle karşı karşıya kaldığını da söyledi. Toplulukların içinde ve aralarında bölünmelerin durumun iyileşmesini olumsuz etkilediğine işaret eden Cemil Luma, her topluluğunu kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler hazırlayıp ortak hareket etmesi gereğine vurgu yaptı. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarla memnun olmadığını söyleyen Luma, topluluklar temsilcilerin şahsi çıkarlarını toplumun çıkarlarından üstün tuttuğuna vurgu yaptı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda belediyede topluluklar yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlar temsilcileri ile halk arasında yeterli işbirliği olmadığı gibi topluluklar içinde ve topluluklar arasında da ilişkilerin daha iyileştirilmesi gereğine işaret edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu