Haberler

23 Nisan Hazırlıkları İstişare Edildi

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu, 24.03.2016 tarihinde “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nde 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Program Taslağını sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle istişare etti.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, 18-24 Nisan tarihleri arasında Türklerin yaşadığı tüm yerleşim yerlerinde derneklerimizle birlikte çok sayıda etkinliğin yapılmasını planladıklarını belirtti. Taslak programdan geniş bilgi veren Yağcılar, bu yıl 23 Nisan kutlamalarına Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın gelmesi beklentilerini ifade etti.

“Balkanlar’dan göç ve Kosova Türkleri” konulu panelde çok sayıda bilim adamı yanı sıra Prizrenli hemşerimiz Ali Şen’in de katılacağını söyleyen Yağcılar, Hülya Koçyiğit’in “Yıllar içerisinde Türk Sineması ve Türk Dünyasına etkisi” söyleşisi düzenleyeceğini de bildirdi.

“Doğru Yol” Derneği türkülerinin 4 veya 5 CD toplanacağını ve eğer hazırlıkları tamamlanırsa dernek monografisinin de yayınlanacağını söyleyen Mahir Yağcılar, 65. yıldönümlerini kutlayan Priştine’nin “Gerçek” ve Kosova Türk Öğretmenler dernekleri kataloglarının da basılacağını bildirdi.

Kosova genelinde Türk dünyası ve Kosovalı Türklerin rolü ve önemi ve durumu konulu çok sayıda panel ve konferans yanı sıra konserler, spor etkinlikleri de planladıklarını belirten Yağcılar, “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” Resepsiyonun bu yıl da düzenleneceğini belirtti.

Daha önce danışılmış olan sivil toplum kuruluşları temsilcileri yapılan hazırlıklardan bilgi verirken bazı önerilerde de bulundular.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu