Haberler

23 Nisan Kutlamalarının Muhteşem Finali

Kosova genelinde çeşitli etkinliklerle 5 gündür kutlanmakta olan 23 Nisan Kosova Türklerin Milli Bayramı dün akşam Kosova, Türkiye, Makedonya ve Bulgaristan’dan  siyasi ve kurum temsilcilerin katılımıyla görkemli törenle sona erdi.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı 19 Nisan’da Prizren’de “Fetih 1453” filmiyle başlamıştı ve tam beş gün farklı etkinliklerle devam ederek kapanış töreniyle sona erdi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Kosova’da 23 Nisan Bayramını kutlayarak bu milli bayramın gelecek nesillere taşınması gururunun yaşandığını vurguladı. Böyle bir bayrama kavuşulması için toplum olarak büyük mücadeleler verildiğini söyleyen Bakan Yağcılar, çalışmalar sonucu Anayasal hakların kazanıldığını belirtti. “Devlet çıkarları, toplum ve halkımızın çıkarları çalışmalarımızın esasıdır” diyen Mahir Yağcılar, Türkçenin, Türkçe eğitimin, kültürümüzün, tarihi eserlerimizin, gelenek ve göreneklerimizin de korunmasına önem verildiğini hatırlattı.

 
Konuşmasının devamında Mahir Yağcılar Şöyle dedi:

“Gelecekte varolan siyasi temsil seviyemizi, kamu kurumlarında ve istihdam alanında hem sayısal hem de nitelik anlamında devam ettirmemiz ve artırmamız gerekmektedir. Bir toplumun geleceği doğrudan doğruya büyüme ve genişlemeyle bağlıdır. Onun için her zaman yeni ve daha hazırlıklı kadrolar yetiştirmemiz lazım, onlara yeni işyerleri sağlamamız lazım, siyasi gücümüzü ve temsiliyetimizi artırmamız lazım. En kabiliyetli ve en iyileri ön sıralara almamız gerekir, birlik ve beraberliğimizi bozanlara da işaret etmemiz ve uyarmamız gerekmektedir. Ve maalesef aramızda bazıları hala ders alamadı, hala demokrasi nedir öğrenemediler. Bunlar vizyonu olmayan, şu anda kendi kendilerini izole etmiş kişilerdir. Ancak bizim arzumuz daha güçlü bir şekilde bir olmaktadır, ortak çıkarlar için beraber ve uzun soluklu koşmaktadır. Gönül sevdası, samimiyet, bilgi ve demokrasi anlayışla kalben davet ediyoruz, gelin gerçeği ve halkın takdirini kabul edin. Çünkü Birliği sağlamak, var olmak demektir, gelecek demektir. Aksi takdirde bu kişiler tarihimizin sayfalarında yargılanacaklardır. Ancak bu olumsuz davranışlar katiyen bizleri durdurmayacaktır, biz yolumuza devam edeceğiz ve toplumumuzu daha da güçlendireceğizdir.

Türk toplumunun Kosova Hükümeti ve diğer kurumların Denetimli bağımsızlık sürecinin tamamlanması ve Kosova’nın Avrupa Birliği ailesinde yer almasıyla ilgili çalışmaları desteklediğini belirten Yağcılar, yapılacak Anayasa değişikliklerinde haklarımızın niteliğini ve temsil oranın korunmasını da istediğini bildirdi.

19 Nisan tarihinde Prizren’de kutlanmaya başlanıldığını ve o süreden itibaren çok sayıda çeşitli etkinliğin yapıldığını belirten Türkiye Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, neredeyse tüm etkinliklere katıldığını belirtirken etkinliklere Arnavut, Boşnak, Goralı ve Romların da katılmasını memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Priştine’de en üst düzey siyasi temsilcilerle görüşmelerde bulunan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı İdriz Naim Şahin, törende Kosova – Türkiye ilişkilerine değindi ve Türkiye’nin her zaman kardeş Kosova’nın yanında olacağını belirtti. Konuşmasında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileten Bakan Şahin, bağımsızlık ilanı önemini “2008 yılı 17 Şubat ayından itibaren güneş bir başka doğuyor, hayat bir başka yaşanıyor, bir başka dalgalanıyor” sözleriyle ifade etti. Kosova bayrağında altı yıldızın yer aldığını ve her yıldızın bir topluluğu temsil ettiğini belirten Şahin, altı yıldızdan bir yıldızın Türkiye’yle bağını, bağlantısını, duygusunu koparmayan Türk temsilcilerinin olduğunu vurguladı. Kosova’daki bütün yaşayan vatandaşların millet olma duygusunu yansıttığını değerlendiren Şahin, bu yüzden bugün bağımsız ve hür bir Kosova’nın yaşadığını ifade etti.

Konuşmasına “Merhaba” diyerek başlayan Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, kutlanan bayramın akabinde 24 Nisan tarihinde kendisinin de doğum gününü kutlayacağını belirtti. Kosova Hükümeti adına Türklerin Milli Bayramını kutlayan Başbakan Thaçi, Kosova Türklerinin ülkenin yapıcı unsurlarından biri olduğunu ve sosyal, siyasi, kültürel alanda önemli rol oynadığını vurguladı. Başbakan Thaçi, Kosovalı Türklerin genel ve yerel yönetimde her kademede temsilcileriyle her zaman yer aldığını ifade etti. “2008 yılında Kosova bağımsızlığının ilan edilmesinde Kosovalı Türk toplumunun büyük katkı vardır”, diyen Thaçi, hükümetin her kurumunda, akademik alanda ve medya alanında temsilcilerinin bulunduğunu söyledi. ” Kosova – Türkiye arasındaki ilişkiler mükemmel düzeydedir” diyen Başbakan Thaçi, iki ülke arasındaki ileriye dönük her alanda kurumsal ilişkileri geliştirmeye niyetli olduğunu vurguladı. Kosova’da yaşayan bütün toplulukların kültürlerini, dillerini ve inançlarını geliştirmeleri konusunda katkıların süreceğini dile getiren Thaçi, Türk yatırımcı firmaların Kosova’da başarı sağladığını ve ileriye dönük Kosova’nın yatırımcılara ihtiyaç duyduğunu da duyurdu.

Törenin devamında etkinlikler çerçevesinde öğrenciler için düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere yetkililer tarafından birer IPad (el bilgisayarı) hediye takdim edildi.

Geceye, Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj; Kosova Ekonomik Kalkınma Bakanı Besim Beqaj; Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir; Kosova, Türkiye Makedonya ve Bulgaristan milletvekilleri, bakan yardımcıları, belediye başkanları; Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Ahmet Çelik ve çok sayıda kurum ve  kuruluş temsilcisi katıldı.

Törene katılan yetkililere Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar tarafından plaketler ve katılımcılar tarafından da hediyeler takdim edildi.

Törenin konuşmalar kısmından sonra Bursa Devlet Klasik Türk Müziği saz sanatçıları ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ses sanatçıları konseri binden fazla kişiyi coşturdu. İki saat kadar süren konser bayram havasının zirveye çıkmasını sağladı. Konserden sonra Kosova’nın tüm yerleşim yerlerinden gelen davetliler kokteylde sohbet etme fırsatı da buldu.

 

23 Nisan Merkezi Tören

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu