Haberler

Avrupa’daki ulusal azınlıklar FUEN 66. Kongresi için Berlin’de buluştu

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN)’e üye Kosova Türk toplumunu temsilen, 29 Eylül-2 Ekim 2022 tarihlerinde FUEN 66. Kongresi’ne katıldı. Almanya’daki dört otokton ulusal azınlık ve etnik grubun ev sahipliğinde Berlin’de gerçekleştirilen kongreye Kosova Genç Birlik Derneği Başkanı Cengiz Kovaç ve FUEN TAG (Türk Azınlıkları Çalışma Grubu) üyeleri katıldı.

Brandenburg Eyaleti’nin Berlin’deki temsilciliğinde gerçekleştirilen açılış günündeki oturumlarda uluslararası, bölgesel ve ulusal çatışmalarda azınlık topluluklarının durumu ele alındı. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, ulusal siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla tartışılan oturumlarda ana gündem konusu Rusya- Ukrayna savaşı olurken savaşta ulusal azınlıkların durumu Ukrayna’daki azınlıkların katılımıyla tartışıldı.

Delegeler Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimlerde ABTTF Başkan Yardımcısı Nabi İbrahimcik, FUEN Başkan Yardımcısı seçildi

1 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilen FUEN Delegeler Kurulu’nda FUEN Başkanı ve FUEN Başkanlık Kurulu seçimleri yapıldı. Seçimler sonucunda delegelerin oyları ile FUEN Başkanı Lorant Vincze yeniden FUEN Başkanı seçildi.

2013-2022 yılları arasında üç dönem FUEN Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ABTTF Başkanı ve mevcut FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu, üç dönemin ardından seçimlerde aday olmadı. FUEN Başkan Yardımcısı pozisyonu için dokuz adayın yarıştığı seçimler sonucunda ABTTF Başkan Yardımcısı Nabi İbrahimcik, delegelerin büyük çoğunluğunun oyları ile FUEN Başkan Yardımcısı seçildi.

FUEN Başkan Yardımcıları Daniel Alfreider (İtalya Ladin azınlığı), Bahne Bahnsen (Almanya Friz azınlığı) ve Gösta Toft (Danimarka Alman azınlığı) tekrar FUEN Başkan Yardımcısı seçilirken FUEN Başkanlık Kurulu’na Nabi İbrahimcik ile birlikte ilk kez seçilen isimler Olivia Schubert (Macaristan Alman azınlığı) ve Bernard Gaida (Polonya Alman azınlığı) oldu.

FUEN ailesine katılan altı yeni kuruluş arasında Yunanistan’daki Makedon azınlığa ait Krste Misirkov yer alıyor

FUEN tüzüğünde yapılan değişikliğin ardından bu yılki FUEN Delegeler Kurulu’nda dört yeni kuruluş olarak Macaristan’daki Romenler, Almanya’daki Frizler, İtalya’daki Slovenler ile Arnavutluk’taki Karadağlılara ait kuruluşlara FUEN’e ortak üye oldular.

Ayrıca destekçi üye kategorisinde Fransa’daki Alsas toplumu ile Yunanistan’daki Makedon azınlık FUEN’e üye oldular. ABTTF’nin 24 Şubat 2022’de “Ülkemizdeki Gerçekler” programına konuk ettiği Yunanistan’daki Makedon azınlığa ait kar amacı gütmeyen kuruluş (NPO) “Krste Misirkov (Makedon Anadilini Tanıtma Hareketi)” delegelerin oylarıyla FUEN ailesine katıldı.

FUEN 2023 Kongresi’ne Macaristan’daki Almanlar ev sahipliği yapacak

Delegeler Kurulu’nda alınan karar ile 2023’te FUEN Kongresi, Macaristan’daki Alman azınlığın ev sahipliğinde Pécs/Fünfkirchen’de gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu