Haberler

FUEN Türk Azınlıkları Çalışma Grubu toplantısında Kosova Türkleri Tanıtıldı

FUEN (Avrupa Halkları Federal Birliği) Türk Azınlıkları Çalışma Grubu 3. Yıllık toplantısı Almanya’nın başkenti Berlin’de yapıldı. Toplantıya Kosova Türklerini temsilen Kosova Genç Birlik Derneği Başkanı Cengiz Kovaç katıldı.

16.11.2016 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’de toplanan FUEN Türk Azınlıkları Çalışma Grubu toplantısında Kosova, Yunanistan, Almanya, Bulgaristan, Rusya, Azerbaycan ve Kırım yer aldı ve bu yıl ilk defa Kosova Türkleri yer aldı ve tanıtıldı. Toplantıda Kosova’da yaşayan Türklerin hakları, gelenek, görenekleri ve ekonomik durum tanıtıldı ve tartışıldı.

Toplantıda söz alan Cengiz Kovaç, 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın en yakın zamanda Avrupa Birliği içinde yer alacağı umudunu ifade etti.

KOVAÇ konuşmasında diğerleri arasında şöyle dedi:
“Bir Türk olarak ve Kosova’daki Türk toplumunun bir dernek temsilcisi olarak biliyoruz ki, bu coğrafyada yaşayan Türkler ve Müslümanlar uzun yıllar birtakım sıkıntılar yaşamışlardır. Özellikle 1878 Berlin Kongresi sonrasında sıkıntılar artmış ve büyük göçler yaşanmıştır. Bu durum, hem Kosova hem de diğer bölge ülkelerinde yaşayan Türk ve Müslüman topluluklar için geçerliydi. Ama inanıyoruz ki; 21. yüzyıl ile birlikte bu sıkıntılar ve göçler geride kalmıştır. Ayrıca umuyoruz ki; hem Kosova’da hem diğer bölge ülkelerinde yaşayan tüm milletler barış içinde bir arada yaşamaya devam edeceklerdir. Çünkü tüm Balkan milletlerinin birlikte yürüyüşünün hedefi Avrupa Birliği’dir.

Bu anlamda diğer Balkan devletleri ile birlikte iyi ilişkiler geliştirmemiz ve işbirliği içinde çalışma gereğinin farkındayız. Kosova, Balkan coğrafyasının göbeğinde Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Sırbistan arasında yer alan bir devlettir. Amacımız iyi ilişkiler ve komşuluk içerisinde bölgede istikrarlığın hâkim olmasıdır.

Bu çerçevede biz Kosovalı Türkler olarak da bütünleşme sürecine uyum sağlamaya çalışıyoruz. Yeni bir gerçeklik içinde yerimizi alarak hem Kosova hem de Avrupa Birliği içinde varlığımızı, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi diğer milletler ile birlikte devam ettirmeye çalışıyor ve gayret gösteriyoruz.

İnanıyorum ki bu kongre, başarılı biçimde gerçekleşecek ve amacına ulaşacaktır. Kongrede azınlıkların geçmişi, bugünü ve yarını ele alınacak ve tartışılacaktır. Ayrıca, çoğunluk ve azınlık milletlerinin barış içinde bir arada yaşaması için öneriler sunulacaktır. Nitekim hepimizin dileği Avrupa ve Dünyada “daha fazla barış, demokrasi ve refah’ın olmasıdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu