Haberler

Kosova Genç Birlik Derneği’nde Nüfus Sayımları Tartışıldı

Kosova Genç Birlik Derneği’nde dün akşam, 1-15 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Kosova Nüfus Sayımları konuşuldu. Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Enis Kervan, Kosova Merkez Nüfus Komisyonu üyesi ve Milletvekili Fikrim Damka, Milletvekili Müferra Şinik ve Belediye Meclis üyesi Ergin Kala, nüfus sayımlarıyla ilgili Genç Birlik üyelerini bilgilendirdiler.

Kosova Genç Birlik Derneği’nde dün akşam, 1-15 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Kosova Nüfus Sayımları konuşuldu. Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Enis Kervan, Kosova Merkez Nüfus Komisyonu üyesi ve Milletvekili Fikrim Damka,  Milletvekili Müferra Şinik ve Belediye Meclis üyesi Ergin Kala, nüfus sayımlarıyla ilgili Genç Birlik üyelerini bilgilendirdiler.

Genç Birlik Derneği’nde seçimlerde desteği için teşekkürlerini ifade eden Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Türk toplumu açısından seçimleri başarılı değerlendirerek temsil konusunda iyi bir konumda olduğumuzu ifade etti. Nüfus sayımlarıyla ilgili tanıtım toplantıları çerçevesinde “Esnaf” İşadamları ve Esnaflar Derneği, Kosova Türk Sağlık İşçileri ve Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği üyeleriyle görüşüldüğünü bildiren Yağcılar, Salı akşamı “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Detneği ve Çarşamba akşamı da “Filizler” TKSD’nde tanıtım toplantılarını gerçekleştireceklerini bildirdi. Devlet stratejilerinin belirlenmesinde sayımların önemine işaret eden Bakan Yağcılar, sayımlara katılmanın ve gerçek bilgilerin verilmesi öneminden konuştu. Türk toplumu için de son derece önemden olduğu sayımlar için bilgilendirme ve bilinçlendirmenin Türkçe de yapılacağını söyleyen Mahir Yağcılar, başında bulunduğu bakanlığın sayımları yöneteceğine işaret ederken ilk istatistik bilgilerin 2013 yılında kamu ile paylaşılacağını vurguladı.

Merkez Nüfus Sayımı Komisyonu üyesi Milletvekili Fikrim Damka, sayım hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Tüm formların Türkçe de basıldığını bildiren Damka,  özellikle de vatandaşların sayım memurlarından R3 bireysel formu Türkçe istemesinin önemini vurguladı. Nüfus sayım memurlarının semt sakinlerinden seçildiğini işaret eden Damka, önceden broşürler dağıtılarak sayım memurlarının hanelere ziyaret tarih ve saatlerini bildireceklerini belirtti.  Bireysel formda 41 olmak üzere  80 kadar sorunun sorulacağı sorudan “Milli mensubiyet, din, anadili ve konuşulan diller”  sorularını Türk toplumu için önemlileri en olarak değerlendiren Fikrim Damka, her sayım memurunun günde kırsal kesimde 6 şehirlerde de 8 haneyi ziyaret etmek zorunluluğunda olacağını vurguladı. Gizliliğe dayalı olacak olan nüfus sayımlardan elde edilecek verilerin sadece devlet istatistiklerinde kullanılacağına dikkati çeken Damka, Kosova İstatistik Kurumu’nun sayımların tanıtımını başlattığını tanıtımın Türkçe de yapılacağını vurguladı.

Bilinçlendirme ve bilgilendirme toplantılarının yapılacağını söyleyen Milletvekili Müferra Şinik, sayımların başarılı olacağı inancını ifade etti. Türkiye yetkililerle görüşmelerde her zaman Kosovalı Türklere Türkiye vatandaşlığı konusunu gündeme getirdiklerini söyleyen Şinik, nüfus sayımlarında Türk sayısının yüksek çıkmasının bu istemin de yerine gelmesi yolunu kolaylaştıracağını belirtti.

Türkiye’nin Kosova’ya süren desteğinin nüfus sayımlarında Türk nüfusu oranında hissedileceği inancını ifade eden Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Enis Kervan, Kosovalı Türklerin birlik içerisinde hareket etmesinin önemden olduğunu da vurguladı. Milli mensubiyet dışında Prizren’de farklı milli mensubiyete ait olan kişilerin anadili olarak Türkçeyi sayımlarda ifade etmesinin önemli olduğuna işaret eden Kervan, konuşulan diller hanesinde de anadili dışında Türkçe bilenlerin bunu beyan etmesinin Türkiye ile ilişkilere olumlu yansıyacağını vurguladı.

Nüfus sayımı tanıtım toplantısının devamında Genç Birlik Derneği üyeleri yetkililere çeşitli sorular sormak fırsatını buldu. Kosova Genç Birlik Derneği Başkanı Aşim Şaçir, konuklara verdikleri bilgiler için teşekkürlerini ifade ederken nüfus sayımlarında birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptı ve derneğin desteği hazırlığını belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu