Haberler

Gençler; Dernekler, Sayımlar ve Haklarımızı Değerlendirdi

Kosova Genç Birlik Derneği, Kosova Kamu Yönetimi Bakanlığının desteğiyle Kosova’daki Türklerle ilgili konuların ele alındığı bir konferans düzenledi. Konferansta bildiriler Kosova Genç Birlik Derneği üyesi gençleri tarafından sunuldu. Sunumlar üç ana başlık altında toplandı.

Konferansın moderatörlüğünü yapan derneğin yönetim kurulu üyesi Salih Sallah açılış konuşması yaptıktan sonra Soner Buş “Kosova’da Türk Sivil Toplum Kuruluşları ve Faaliyetleri” konulu çalışmasını sundu. Genel olarak dernekçilik hakkında bilgi verdikten sonra Buş, Kosova’da faal olan Türk dernekleri ve yaptıkları çalışmaları hakkında kısa bilgilere yer verdi. Çalışmaya göre Kosova’da 65 Türk sivil toplum kuruluşu bulunuyor.

Konferansın ikinci konusu, geçtiğimiz yıl yapılan sayımlar konusunda çalışma hazırlayan Nuri Brina’nın “Kosova’da gerçekleşen Sayımlarda Türklerin Sayısı ve Kamudaki Yeri” başlıklı çalışmasındaydı. Genel olarak sayımlar ve geçmişte yapılan sayımlar arasında kıyaslamaları yapan Brina, Prizren’de ki Türk sayısında son sayımlara göre artış gözlendiğini belirtti.

Konferansın son konusu Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Hukukçu Sevgi Krasniç tarafından sunuldu. Krasniç, “Kosova Anayasasında Türklerin Hakları” konulu bildirisinde Kosova Anayasası hakkında bilgi verdikten sonra var olan haklarımızı dile getirdi ve asıl sorunun haklarımızı nasıl aramamız gerektiğini bilmediğimize bağlı olduğuna vurgu yaptı.

Konferans tamamlandıktan sonra konferansa destek sunan Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, bu tür bir girişimde bulunan gençleri kutladı ve yapılan işin iyi olup olmadığı konusunda bir değerlendirmede bulunulmaması gerektiğini vurguladı.  Konferansın bir ilki teşkil ettiğine dikkati çeken ve devamının gelmesini temenni eden Yağcılar, bu tür çalışmalara her zaman destek vereceklerinin de altını çizdi.

Kosova Genç Birlik Dernek Başkanı Aşim Şaçir, gençlere verdiği desteğinden dolayı Bakan Yağcılara teşekkürlerini ifade ederken koferans anısına bir teşekkür belgesi takdim etti.

Bildirilerin sunumları tamamlandıktan sonra, katılımcı dernek başkanları soru ve yapılan sunumlarda eksik ya da yetersiz buldukları konularda konuşmacıları uyardı.

Konferans takdim belgelerinin  verilmesinin ardından düzenlenen mütevazi bir kokteyle sona erdi.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu