Haberler

Türk Dünyası Gençlik Buluşması bu yıl Kosova’da gerçekleşti

Türk Dünyası Öğrenci Derneği projesi olan Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşması bu sene Türk Dünyası Parlamenterler Derneğince; Kosova’daki Türk varlığının teminatı olan Türk kökenli siyasilerimizin ev sahipliğinde, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle, Türk Dünyası Öğrenci Derneği ve Kosova Genç Birlik Derneği’nin koordinasyonunda, 15 ülkeden Gençlik alanında faaliyet gösteren 40′a yakın STK’nın katılımıyla Kosova’nın Prizren şehrinde 17 – 18 – 19 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşmaları sivil ve resmi kurumların desteği ile gençlik alanında çalışmalar yapan STK’ların birlikteliğini geliştirmek ve ortak hareket edebilme kültürüne katkı sağlamak amacıyla; 2008 yılında hayata geçirilmiştir. Henüz 7. yılıyla birlikte de birçok ülkede gençlik çalışmaları alanında faaliyet yürüten STK’larla birlikte ortak hareket ederek, uluslararası projelerin geliştirdiği ortak bir platforma dönüşmüştür.

Geçmişten günümüze Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşmaları toplantıları Türk Dünyası Öğrenci Derneği’nin koordinasyonunda birincisi; Kırgızistan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TİKA desteği ve Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesinin ev sahipliğinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te; ikincisi Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığının desteği ile Kazakistan’ın Türkistan şehrinde; üçüncüsü de Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile müştereken Türkiye’nin başkenti Ankara’da düzenlenmiştir.

Bu sene 4.Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşması; Türkiye’den ve Balkanlardan katılım sağlayan siyasilerimizle birlikte 17 -18 – 19 Nisan 2015 tarihinde Kosova’nın Prizren şehrinde gerçekleştirildi.

4. Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşmasında;

– Orta Asya ve Balkan gençliği arasında proje geliştirmek için sanal bir platformu oluşturmasının startı verilmiş
– Genç Çiftçi ile; Balkan ve Orta Asya tarımının gelişmesine katkı sağlamak ve genç çiftçilerimizin ortak proje geliştirmelerine destek ve ortam sağlamak için tarım, hayvancılık, gıda güvenliği ve tarım reformu gibi konularda karşılıklı iş birliğinin temellerinin atılmış,
– Enerjinin Geç Mimarları ile; Orta Asya’dan Avrupa’ya enerji arz güvenliği ve talep güvenliği gibi konularında karşılıklı fikir alış verişinde bulunulmuş
– Üniversiteli ile; Öğrenci Değişimi, Tarihimizi Tanıyalım, Bölgemizdeki Öğrenci Sorunları ele alınmış
– Siyaset ve Gençlik ile; Türk Dünyasındaki ve Balkanlar’daki Genç Milletvekillerinin ve gençlik alanında faaliyet gösteren STK’ların çalışmalarını ortak bir hedef doğrultusunda bir araya getirmek ve karşılıklı sosyal, ekonomik, kültürel işbirliği gelişmesine vurgu yapılmış,
– Kültür etkinliklerimiz ile de katılımcılarımızı Balkan kültürü ile Orta Asya kültürünü yakından tanımalarına fırsat sunulmuştur.

Gençlik alanlarında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla ülkeler arasındaki iletişimi güçlendirmek amacıyla düzenlenen program, bölgelerin bütünleşmesiyle birlikte büyük akıl birliktelikleri sağlayacak birçok faaliyete imza atmıştır.

Programın açılış konuşmasında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, bu yıl 4. Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşması’nın Kosova’da gerçekleşmesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin Kosova’ya verdiği en önemli göstergesi olduğuna değinirken, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova’nın ve Kosova gençliğinin uluslararası alana entegresinde bu tarz uluslararası bir organizasyonun ilk defa yapıldığını bunun Kosova gençliği için önemli olduğunun söyleyerek, Türkiye Cumhuriyetinin Kosova’nın tanınırlığına her zaman olduğu gibi bu günde bu proje ile destek çıktığına vur yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türk Dünyası Parlamenterler Derneği’ne teşekkürlerini bildirmiştir.

Türk Dünyası Parlamenterler Derneği Genel Başkanı Dr. Nuri Uslu’da, Türkiye’nin dün olduğu gibi bugünde kardeş ülke Kosova’nın yanında olduğuna dikkat çekmiştir.

Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşmaları Program Koordinatörü Ahmet Sağlam’da Bilgelik ve tecrübeyle birleşen çeviklik, gerek Türk tarihinde, gerek İslam tarihinde, gerekse dünya tarihinde büyük başarıların anahtarı olduğuna, Akşemsettin’in bilgeliği ve tecrübesiyle Fatih’in çevikliği ve enerjisi bir araya gelince, bir çağ kapanıp yeni bir çağ açıldığına vurgu yaparken, bu tarz projelerle amaçlarının ulusal ve uluslararası alanda gençlerin ve genç siyasilerin daha fazla aktif olmaları olduğunu bildirmiştir.

Program Gençlik alanında faaliyet gösteren STK liderlerinin sunumları ve Balkan dans topluluğunun gösterisiyle tamamlanırken, Türk Dünyası Parlamenterler Derneği’nin Kosova Şubesi Başkanı olarak Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın atama kararının okunmasıyla son bulmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu