Haberler

Gençler, Topluluklar Arası İlişkileri Tartıştı

Genç Milletvekilleri Grubu’nun, Ulusal Demokratik Enstitüsü’nün katkılarıyla düzenlenlediği konferansta, gençlerin topluluklar arası ilişkelerde rolü tartışıldı.

Konferansa, gençlik organizasyonları ve partilerin gençlik kolları temsilcileri ile, topluluklarla ilgili konularla ilgilenen dernek temsilileri katıldı.

Meclis Genç Milletvekilleri Başkanı Ganimete Musliu, açılış konuşmasında, konferansın amacının gençlerin topluluklar arası ilişkilere katkısını tartışmak olduğunu söyledi.

Konferansta moderatörlük görevini üstlenen KDTP Milletvekili Enis Kervan, Kosovaport mikrofonlarına yaptığı açıklamada konferansın sonunda hazırlanacak sonuç raporunun mecliste görüşüleceğini belirtti.

Topluluklar ararası ilişkilerin günden güne gelişmekte olduğunu söyleyen Kervan, bunun en çok üç dilde eğitim verilen okullarda görüldüğünü ifade etti. Kervan bu konuda sorunların mevcut olduğunu kabul ederken, bu sorunların eğitim, ekonomi, kültür gibi alanlarda iyileştirmelerin yapılmasıyla aşılabileceğine vurgu yaptı.

Konferansta katılımcı olarak bulunan Kosova Genç Birlik Derneği Sosyal Faaliyetler Koordinatörü Salih Salla ise, bu tür konferansların meclis bünyesinde düzenlenmesinin Türk ve diğer topluluklar için önemli olduğunu ifade etti. Topluluklar arası ilişkilerde iyileşme olduğunun altını çizen Salih Salla, topluluklar arası işişkilerde diyalogun ve diyalog için kanalların oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Salih Salla, diyalog kanallarının başında dil kullanımın bulunduğunu belirterek, toplulukların dil kullanımı konusunda daha açık bir şekilde desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Konferansa katılan tüm gençler toplantınıın sonunda, topluluklar arasında birbirlerine karşı olan ön yargıların birlikte çalışılarak aşılabileceği konusunda fikir birliğine vardılar.

.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu