Haberler

Gençlerle Sorunları Konuşuldu

19 Mayıs  Gençlik Festivali çerçevesinde dün akşam gençlerin sorunları dinlendi. KDTP Prizren Şube Başkanı Levet Buş ve  Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki  gençlerle sohbet etti.

Türk Dernekler Evinde  yapılan toplantının açılışını Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki  gerçekleştrdi. Aşıkferki 19 Mayıs’ın anlam ve önemine değindikten sonra günümüzde Kosova’da yaşayan Türk gençlerinin şanslı olduğunu söyledi. Eskiden kitap sorunu var olduğunu Türkçe eğitimde tüm dersleri Türkçe yapılamdğını oysa günümüzde kitap sorununun kalmadığını ve öğrencilerin nerde ise tamamının yüksek öğretime devam ettiğini söyledi.

KDTP Prizren Şube Başkanı Levet Buş  ise yaptığı konuşmada kutlamaların festival haline getirilme kararı ve amaçlarının  gençelere yönelik sosyal aktiviteler sağlaak olduğunu belirtti. Buş konuşmasının devamında, yapılan tüm etkinliklerin ardında güçlü bir birlikteliğin KDTP’nin olduğuna vurgu yaptı.

Katılımın az olduğu toplantıda gençler zaman özellikle yükse öğretime devam etme konusunda sıkıntılarını die getirdi  ve Türkiye’de okuyabilmek için sınavlaın yeniden geri gelip gelmeyeceği konusunda sorular sordu.

Konuyla ilgili KDTP Prizren Şube Başkanı Buş, bu kararın Yurtdışı Türkler Başkanlığı tarafından alındğını şu an için var olan kontenjanın tüm Kosovalılar ve Balkan için verildiğini sisede tekrar snava gidip gidilmeyeceği konusundabilgilierinin olmadığını ancak kendilerinin sınav olması taraftarı olduğunu söyledi.

19 Mayıs Gençlik Festivali bugün programında Çevre Temizliği yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu