Haberler

Kadınların Yeri ve Gençlerin Haklarını Bilmemesi tartışıldı

“UNDP” Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve “UN Women” Birleşmiş Milletler’in Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi İçin Oluşumunun desteğinle “Women for Women” Engelli Kadınlar Derneği ve Kosova Genç Birlik Derneği’nin girişimiyle Kadın ve Gençlerin haklarını bilmemesi konuları tartışıldı.

“Kosova’daki Kadınların Yeri ve Gençlerin Haklarını Bilmemesi” tartışıldı

Kadının haklarını kullanmamasında asil sorun cinsiyet ayrımı olduğunu oysa kadın ve erkeğin eşit olması gerektiğini vurgulandı. Alınan örneklerde erkeklere daha fazla iş imkân verilmesi 13 Müdürden sadece 1 Bayan Müdür olması konuşulup tartışıldı.

Seminerde katilimin daha fazla genç erkek olması dikkat çekti. Kadın hakları konuşulan bir seminerde genç erkeklerin bulunması çok güzeldi fakat orda olmayan genç kızların asil sorunu konuşuldu. Çünkü seminerlere, konferanslara ve başka etkinliklere aile tarafından izin verilmedikleri için ne bir bayan nede bir genç gibi haklarını öğrenmekten maruz kaldılar. Bu soruna gençlerden gelen fikirler öncelikle aileyi bilgilendirmek üzere seminerlerin düzenlenmesi gerektiğini üstünde duruldu. Aile denince sadece anne ve baba değil abi, kardeş ve tüm akrabaları kapsadığını vurgulandı. Orda bulunan genç erkeklere kız kardeşlerine destek çıkıp hem okumalarına yardımda bulunmak babayı bilgilendirip izin almaları için öğüt verildi. Ayni zamanda gençlerin kendi haklarının öğrenmesi için seminerlerin okulda tutulması daha etkili olacağı görüşüne varıldı.

Tüm Avrupa’ya göre kadın haklarının en iyi şartları Kosova’da olduğunu değerlenirdi, fakat bilinmediği için ayni zamanda kullanılmıyor da. Ülkemizde değişmesi gereken bazı düzenleri Norveç, Türkiye gibi ülkeleri örnek alınarak çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulandı. Böyle sorunların nasıl çözümlenebileceğini bütün katılımcıların fikir ve görüşlerini alarak ünümüzdeki çalışmalarımız için çalışma tablosu oluşturuldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu