Haberler

Türk azınlıkları ve toplulukları FUEN TAG 2. Tematik Semineri’nde bir araya geldi

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 2. Tematik Semineri 23 Haziran 2021 tarihinde çevrim içi gerçekleşti. Balkanlar’dan Kafkasya’ya geniş bir coğrafyada yaşayan Türk azınlıkları ve toplulukları sanal platformda düzenlenen seminerde buluştu.

Seminere Batı Trakya Türk toplumunu temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD), Rodos ve İstanköy Türklerini temsilen Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROİSDER), Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti “VATAN” ve Azerbaycan’da yaşayan Meshet (Ahıska) Türkleri İçtimai Birliği “VATAN”, Kosova Türklerini temsilen Kosova Genç Birlik Derneği, Kırım Tatarlarını temsilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Karaçay-Balkarları temsilen Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Toplumsal Kuruluşu “Bars El” ve Ukrayna Gagavuzlarını temsilen Ukrayna Gagavuz Birliği katıldı.

Seminer FUEN Başkan Yardımcısı ve FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu’nun selamlama ve açış konuşmasıyla başladı. Tüm katılımcılar ile bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Habip Oğlu, FUEN’in 9-12 Eylül 2021 tarihlerinde İtalya’nın Trieste şehrinde yıllık kongresini yapacağını, kongrede tüzük değişikliklerinin de oylanmasının öngörüldüğünü kaydetti. Habip Oğlu ayrıca, FUEN’in son dönemde gerçekleştirdiği proje ve etkinlikler ile FUEN’deki diğer çalışma gruplarının toplantıları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Seminerin ilk bölümünde KTMM Temsilcisi ve Kırım Tatar Toplumu Koordinatörü Elvin Kadirov, seminerin teması olan Kırım Tatarlarının tarihi, sürgüne gönderilmesi ve bugünkü mücadelesi hakkında bir sunum yaptı. Kırım Tatarlarının Kırım yarımadasında binlerce yıldır yaşadığını ve Kırım’ın yerli halkı olarak tanındığını belirten Kadirov, 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarının Nazi Almanyası ile iş birliği yaptığı iddiasıyla SSCB tarafından Orta Asya’ya sürgüne gönderildiğini söyledi. Kadirov, toplam 238 bin 500 Kırım Tatar’ının sürgün edildiğini ve yüzde 42.6’sının sürgün sırasında hayatını kaybettiğini ifade ederek, insanlık dışı bir muamele ile sürgüne gönderilen Kırım Tatarları için sürgünün bugün soykırım olarak adlandırıldığını aktardı. 1991’de SSCB’nin dağılmasıyla Kırım Tatarlarının kendi imkanları ile Kırım’a döndüğünü, toprak, ev, mülk edindiğini dile getiren Kadirov, ancak 33 yıl sonra Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmesiyle yeniden vatanlarından olduklarını söyledi. KTMM Kurultayı’nın 26 Haziran 2021’de 30. yaşını kutlayacağını belirten Kadirov, Rusya’nın Kırım’ı işgali nedeniyle Meclis’in bugün Bahçesaray’da değil Kiev’de sürgünde olduğunu, Kırım Tatarlarının Kırım dışında Meclis ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte mücadelesine devam ettiğini ifade etti.

Seminerin ikinci bölümünde katılımcı kuruluşlar Mart 2021’deki ilk seminerden bu yana temsil ettikleri Türk azınlıkları/toplulukları ile ilgili gelişmeler ve güncel sorunlar ile gerçekleştirdikleri çalışma ve faaliyetleri aktardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu