Haberler

Türk azınlıkları ve toplulukları FUEN TAG 7. Yıllık Toplantısı’nda bir araya geldi

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 7. Yıllık Toplantısı 11 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşti. Çevrim içi düzenlenen toplantıda FUEN’e üye Türk azınlık ve toplulukları sanal platformda buluştu.

FUEN TAG 7. Yıllık Toplantısı’na Batı Trakya Türk toplumunu temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD); Rodos ve İstanköy Türklerini temsilen Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROİSDER); Karaçay-Balkarları temsilen Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Toplumsal Kuruluşu “Bars El”; Kırım Tatarlarını temsilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM); Kosova Türklerini temsilen Kosova Genç Birlik Derneği; Romanya’daki Tatar toplumunu temsilen Tatar Demokratik Birliği ve Ukrayna Gagavuzlarını temsilen Ukrayna Gagavuz Birliği katıldı.

FUEN Başkan Yardımcısı ve FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu’nun açış konuşmasıyla başlayan toplantıda Habip Oğlu, Aralık 2020’deki son yıllık toplantıdan bu yana FUEN ve FUEN TAG’la ilgili yaşanan gelişmeler ile FUEN’in gerçekleştirdiği etkinlikleri aktardı.

Açış konuşmasının ardından Eylül 2021’deki FUEN Delegeler Kurulu’nda FUEN’in yeni asil üyesi olan Tatar Demokratik Birliği Başkanı Naim Belgin, kuruluşu, kuruluşunun faaliyetleri ve Romanya’daki Tatar etnik toplumu hakkında bir sunum yaptı. Tatar Demokratik Birliği’nin Romanya’da yaşayan Tatar toplumunun ana dili, kültürel kimliği, gelenek ve göreneklerini koruyup yaşatmayı amaçladığını belirterek, bu amaç doğrultusunda çocuk ve gençlere yönelik etkinliklere düzenlediğini kaydetti.

Sunumu takiben katılımcı kuruluşlar, temsil ettikleri Türk azınlık ve toplulukları ile ilgili önemli gelişmeler ve onların güncel sorunları ile gerçekleştirdikleri çalışma ve faaliyetleri aktardı.

Toplantının ikinci bölümünde toplantının teması olan eğitim, ana dil ve Türk azınlık ve topluluklarının dilsel hakları çerçevesinde kapsayıcı bir toplum için ana dilde eğitim ile azınlık dillerinin öğretilmesi ve kamusal alanda kullanılmasının önemi ele alındı. Katılımcı kuruluşlar, temsil ettikleri Türk azınlık ve topluluklarının yaşadıkları ülkelerde sahip oldukları dilsel haklar çerçevesinde ana dilin öğretilmesi ve ana dilde eğitim ile yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde kamusal alanda Türkçe’nin kullanılması konularındaki uygulamaları aktardı.

Toplantı, FUEN TAG’ın 2022 yılı faaliyetlerinin görüşülmesi ve ortak yol haritasının belirlenmesi ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu