Haberler

Bu Dünya Size Kalacak Çocuklar

“Doğru Yol” TKSD, Kosova Genç İzciler Birliği, Kosova Genç Birlik Derneği, MESK Çok Uluslu Kosova Derneği, Cerebralis Derneği ve Sabahattin Zaim Kütüphanesi tarafından 5. Geleneksel 19 Mayıs Gençlik Festivali kutlamaları çerçevesinde bu gün Prizren devlet ilköğretim okullarına bağlı Türkçe eğitim gören anasınıfı öğrencileri öğretmenleri ile birlikte “Çocukların Kültürle Tanışmasında Kitap Okuma Alışkanlığı” adı altında Sabahattin Zaim Kütüphanesini ziyaret ettiler.

Burada öğrencileri Prizren Belediye Başkan Yardımcısı ve 5. Geleneksel 19 Mayıs Gençlik Festivali tertipleme kurulu başkanı Levent Buş karşıladı.

Kütüphaneyi gezen öğrenciler, kitapları incelerken, bilgisayar ve internet kullanımı hakkında Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Erdin Kırkul tarafından öğrencilere bilgiler verildi. İnternetin çocuklar tarafından yoğun bir şekilde ve günün belli sürelerde kullanmalarının zararlarını anlatırken, çocukların interneti kullanırken bilinçli, öğretmen ve ebeveynlerinin önerileri dahilinde gözetiminde olduğu takdirde eğitimlerine, gelişimlerine faydalı olacağı vurgulandı. Levent Buş anaokulu öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada “Sevgili öğrenci arkadaşlarımız ve çok değerli öğretmenleri, burada bu gün sizlerle bulunmaktan çok mutluyum. Sizlerle birlikte olmak bana çocukluk günlerimin heyecanını yaşattı.

Sabahattin Zaim Kütüphanesi gençlerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, ödevlerini hazırlamaları için daha zengin kaynaklardan faydalanabilmek ve yapacakları araştırmalarda yer olarak kullanabilmeleri için hazırlanmış ve hizmete sunulmuştur. İsteriz ki sizlerde eğitime adım atığınız bu ilk adımlarda daha fazla kitap okuyasınız, kütüphaneden faydalanasınız, geleceğinizdeki hedeflerinize ulaşabilmeniz için eğitim temellerinizi güçlendirmenizdir. Hepinize sağlık ve çalışmalarınızda başarılar dilerim, bu dünya size kalacak çocuklar” dedi. Çocuklar bu etkinliğin devamında “Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’ni ziyaret ettiler. Burada Dernek Başkanı Bülent Emruş tarafından karşılandılar. Bülent Emruş Doğru Yol Derneği tarihi ve aktiviteleri hakkında bilgiler verdi. Müzik sanatçılarından Şaban Namleci’nin çaldığı darbuka eşliğinde anaokulu öğrencileri oynayarak eğlendiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu