Haberler

FUEN 2020 Delegeler Kurulu toplantısı çevrimiçi olarak yapıldı

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl olağan kongresini gerçekleştiremedi. Bunu yerine FUEN, 24 Ekim 2020 tarihinde çevrimiçi olarak Delegeler Kurulu toplantısı düzenledi.

FUEN Delegeler Kurulu toplantısına FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu’na (TAG) üye Batı Trakya Türklerini temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi; Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti VATAN ve Azerbaycan’da Yaşayan Meshet Türkleri İçtimai Birliği VATAN; Karaçay-Balkarları temsilen Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Toplumsal Kuruluşu Bars El, Kırım Tatarlarını temsilen Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kosova’daki Türkleri temsilen Kosova Genç Birlik Derneği katıldı.

FUEN Başkanı Loránt Vincze’nin selamlama konuşmasıyla başlayan FUEN Delegeler Kurulu toplantısında FUEN’in ve FUEN çalışma gruplarının faaliyetleri aktarıldı, FUEN’in 2020-21 programı sunuldu.

FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, FUEN TAG’ın faaliyetleri hakkında bilgi vererek, Kovid-19 salgınının TAG’ın faaliyetlerini de olumsuz etkilediğini ifade etti.

FUEN Delegeler Kurulu, Kovid-19 salgınının Avrupa’daki ulusal azınlıklara ve dilsel topluluklara etkisi hakkında karar metnini kabul etti. Kararda FUEN’in Kovid-19 salgını ile ilgili anketine katılan Yunanistan’daki Batı Trakya Türk toplumuna kendi ana dilinde verilen bilginin yetersiz kaldığı da yer alıyor.

FUEN Delegeler Kurulu toplantısında FUEN TAG toplantılarına misafir olarak iştirak eden Rusya’daki Kumuk topluluğunu temsil eden “Qumuqlar” delegelerin oyları ile FUEN’in yeni üyesi oldu. FUEN ailesine hoş geldiniz Qumuqlar!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu