Haberler

Kosova Türkleri’nin 23 Nisan Milli Bayramı’nı mütevazi bir törenle kutladı.

Kosova Hükümeti’nin Topluluklar Ofisi; Kosova Türkleri’nin 23 Nisan Milli Bayramı’nı mütevazi bir törenle kutladı.

Törene Başbakan Ramush Haradinaj, Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Bakan Rasim Demiri, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, milletvekili Emilija Redzepi bazı ülkelerin diplomatik temsilcileri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

Tüm katılımcıları selamlayan 23 NisanKosova Türkleri Milli Bayram Tertipleme Kurulu Başkanı Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, bağımsızlıktan kaynaklanan bu günün, onuncu kez kutlanan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın Kosova’nın da milli bayramı olduğunusöyledi.

Kendisinin ve Türk milletvekilleri ilediğer Türk temsilcilerinin bağımsızlık deklarasyonunu kendi istekleriyleimzaladıklarını ve devlet kurma süreçlerine dahil olduklarını belirtenYağcılar; kültür, sanat, çevre, spor etkinlikleriyanısıra kitapların yayımlanması ve yuvarlak masa ile değişik panellerindüzenlenmesiyle on yıldır bu bayramın kutlandığını söyledi. Kosova Türktoplumunun Kosova’nın her yanlı kalkınmasına büyük payı geçtiğini söyleyenYağcılar, Kosova Türkleri’nin anavatan Türkiye ile de ülkemizin iyi ilişkilerisürdürmesine önemli payının geçtiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu’nun İlerleme Raporu’ndatopluluklarla ilgili bölümde stratejilerin uygulanmasında sıkıntıların halenmevcut olduğunun vurgulandığını kaydeden Mahir Yağcılar, ilerde tüm yetkililerve toplumun desteğiyle bu sıkıntıların üstesinden gelineceği ümidini dilegetirdi.

23 Nisan Kosova Türkleri MilliBayramı’nı Kosova Türkleri temsilcilerine kutlayan Başbakan Ramush Haradinaj, bubayramın kutlanmasıyla Kosova’nın bir kez daha kendini kanıtlandığını söyledi.

Kosovalı Arnavutlar ve Türklerinbirbirinden ayrılamıyacaklarını, herzaman bir olduklarını ve sayısız kez en iyi bir şekilde bunun kanıtlandığınavurgu yapan Haradinaj; Türkiye’de çok sayıda akrabaların olması nedeniyle Türkiyeile ilişkilerin iyi ilerlediğini ve ileride de daha da güçlendirilmesiningerektiğini değerlendirdi.

Kosova’nın küçük bir yer olduğunu,ister ekonomide ister politikada çok sayıda sıkıntı ve zorluğun yaşandığınısöyleyen Haradinaj; birlikte ve ortak çabalarla tüm bu sıkıntı vezorlukların aşılacağını bildirdi.

Daha 2000 yılında Kosova’da Türklerininyaşadığı yerlerde Türkçe’nin de resmi dil olması için bizzat kendisinin yoğunçaba harcadığını söyleyen Başbakan Haradinaj, Kosova Türklerinin toplumabaşarılı bir şekilde entegre olduklarını ve her tür kurum ile mercilerde temsiledildiklerini belirtti.

Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç yaptığıkonuşmada bu bayramın kutlanması için ister resmi makamlar ister detoplulumumuzun farklı kesimlerinden gelen desteği halk olarak takdir ettiğiniifade etti.

Kosovalı Türklerin Kosova toplumununkalkınmasına önemli katkılarının geçtiğini belirten Krasniç, imkanlar dahilindedevletleşme sürecinde Türklerin etkin röl aldığını kaydetti.

STK’lar adına konuşan Bülent Emruşbir sivil toplum kuruluşu olarak daha 1951 yılında kurulan ‘Doğru Yol’ KültürSanat Derneği’nin aynı yılda kurulan Priştine’nin ‘Gerçek’ Kültür SanatDerneği’yle beraber Kosova toplumunun bir zenginliğini teşkil ettiğini söyledi.

Törende verilen kokteylde katılımcılar azda olsa hergünkü sorun ve telaşları bir yana bırakıp hoş bir hava içerisindegüzel bir vakit geçirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu