Haberler

Avrupa’daki yerli ulusal azınlıklar FUEN 67. Kongresi’nde bir araya geldi

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) 67. Kongresi, 7-10 Eylül 2023 tarihlerinde Macaristan’ın Pécs/Fünfkirchen/Pečuh gerçekleşti. Macaristan’daki Alman azınlığının ev sahipliğinde düzenlenen kongreye FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) üyelerinden Batı Trakya Türklerini temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF); Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti “VATAN” ve Kırım Tatarlarını temsilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) katıldı. Kongreye Ukrayna’dan Başkırtların kuruluşu “Duslyk” da misafir olarak katıldı.

Kongrede Macaristan’daki ulusal azınlıkların durumu ele alındı, Avrupa’da azınlık hakları ve azınlıkların korunması değerlendirildi

26 ülkeden yaklaşık 200 kişinin katıldığı kongrede yaptığı açış konuşmasında FUEN Başkanı ve Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Loránt Vincze, Macaristan’ın FUEN tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu, zira Demir Perde’nin yıkılmasının ardından ilk kongrenin Budapeşte’de yapıldığını ve FUEN’in bu kongre ile Orta ve Doğu Avrupa’ya açıldığını söyledi. FUEN’in Avrupa’nın en büyük azınlık hakları savunucusu örgütü haline geldiğini belirten Vincze, FUEN’in artık Avrupa ve uluslararası kuruluşlar için lider bir kuruluş olduğunu söyledi.

7 ve 8 Eylül’deki panel oturumlarında Macar azınlıklıklar yasası ve Macaristan’da yaşayan ulusal ve etnik azınlıkların durumu ile Avrupa’da azınlık politikalarındaki güncel gelişmeler geniş bir çerçevede ele alındı.

Avrupa’daki yerli ulusal azınlıklar ve dilsel grupların korunmasına olağanüstü katkılarda bulunan isimlere verilen FUEN ödülü bu yıl Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti Eski Azınlıklar Komiseri Renate Schnack’a takdim edildi.

Batı Trakya Türkleri, Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri, Ahıska Türkleri ve Kırım Tatarlarının sunduğu karar tasarıları kabul edildi

9 Eylül’deki FUEN Delegeler Kurulu’nda FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu ve FUEN Başkan Yardımcısı Nabi İbrahimcik FUEN TAG’ın 2022-2023 faaliyetleri hakkında delegeleri bilgilendirdiler.

Ukrayna’daki ulusal azınlıkların korunması ve Avrupa Parlamentosu’nun himayesinde Avrupa’da politika yapıcılar ve ulusal azınlıklar arasında daimi bir danışma organının kurulmasını talep eden FUEN ana karar tasarısı kabul edildi.

FUEN Delegeler Kurulu’nda Batı Trakya Türk toplumu, Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri, Ahıska Türkleri ve Kırım Tatarlarının sunduğu karar tasarıları delegelerin oylarıyla kabul edildi.

FUEN’e altı yeni üye kuruluş üye oldu

Delegeler Kurulu’nda yapılan oylama neticesinde Fransa’dan Bretonlar, İsviçre’den Almanlar, Macaristan’dan Rusinler, Sırbistan’dan Almanlara ait kuruluşlar FUEN ailesine katıldı. Ayrıca İtalya’nın Friuli-Venezia Giulia bölgesinden Friuli Filoloji Topluluğu da FUEN’e destekçi statüde yeni üye kuruluş olarak katıldı.

Delegeler Kurulu’nda alınan karar ile FUEN 2024 Kongresi, 19-22 Eylül 2024 tarihlerinde Kuzey Frizlerin ev sahipliğinde Almanya’nın Husum/Hüsem şehrinde yapılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu