Haberler

Prizren’de Satranç Kursu Başladı

Kosova Genç Birlik Derneği’nin girişimiyle ve Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Katkılarıyla gerçekleştirilen proje sayesinde satranç kursu verilecek. Üç ay sürmesi planlanan kursa on yaşından büyük tüm satranç meraklıları davetli.

Projenin tanıtımı için Prizren YETKM’de toplanan misafirlere seslenen Prizren YETKM Müdürü Muharrem RAHTE, satrancın toplum içindeki yerine değinerek “Satrancın düşünme yeteneğinin geliştirilmesine yardımcı olduğunun farkında olan ülkelerin okul müfredatlarında dahi satranç var. Bu kursun hem yeni dostluklar yaratacağından hem de size faydalı olacağından eminim” dedi.

Projenin yürütücülerinden Salih Salla ise konuşmasında satranç eğitiminden bahsetti ve “Satranç oynayan bireylerin yaratıcılık, eleştirel düşünce, karar vermek, problem çözme gibi zihinsel yeteneklerinde gelişme olduğu bilimsel bir gerçektir. Biz de hem topluma, gençlerimize hem de Kosova’da yetişip ülkemizi temsil edebilecek satranç ustalarına destek olmak istiyoruz” dedi. Salla, “Kursumuzun burada gerçekleşecek olması, bizim için çok ciddi bir destek” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Satranç kursunda 10 yaş üzeri 35 kişi eğitim görecek. Satranç kursunda Kosova’nın satranç şampiyonlarından Valmor Bardhi ve Sevil Şundo eğitim verecek. Üç aylık kursun sonunda satranç turnuvası da yapılması planlanıyor.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…

[justified_image_grid facebook_id=165902023458588 facebook_album=502278326487621]

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu