Haberler

Avrupa Günü Temizlik Eylemiyle Kaydedildi

10 Mayıs 2010 Avrupa Günü etkinlikleri çerçevesinde “Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı” desteğiyle Kosova Genç Birlik Derneği’nin organizasyonunda 60 kadar genç bugün Prizren’de tarihi ve kültür mirası binaları etrafını temizledi.

Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, yardımcısı Emin Krasniqi, Tarım Bakan Yardımcısı Fikrim Damka, Milletvekili Enis Kervan ve çok sayıda yetkilinin de katılımıyla Prizren gençleri bugün Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Şadırvan Meydanı, Sinan Paşa Camii ve Prizren Kalesi etrafını temizledi, şehirdeki ağaç gövdelerini kireçledi.

Kosova Genç Birlik Derneği’nin organizasyonunda Kosova Genç Izciler Birliği ve Doğru Yol – “Erkan LAYA” Halk Dansları gençler ekibi  üyelerinin de katıldığı 60’ın üstü genç, gün boyu çevre düzeni çalışmalarını gerçekleştirdi.

Etkinliğe katılan Çevre Bakanı Mahir Yağcılar, tarihi ve kültür mirası eserlerin çevresinin temizlenmesi yanı sıra etkinliğin Prizren ve Kosova’da tarihi eserlerin tanıtımı amacını da güttüğünü söyledi. Prizren Tarihi Merkezi ile ilgili getirilecek kanunu hazırlıklarını da hatırlatan Yağcılar, etkinliğin Avrupa Kültür Mirası Haftasına da denk geldiğine tarihi mirasın çevre düzeni ile göze hitap etmesini sağlamayı amaçladıklarını belirti. Çevre duyarlılığını teşvik etmek amacıyla gençleri bu etkinlikte desteklemeyi uygun gördüklerini söyleyen Çevre Bakanı Mahir Yağcılar,  vatandaşlardan da daha duyarlı olunması ve çevre ile alan planlama alanında yasalara saygı göstermesi beklentisini ifade etti.

Kosova Genç Birlik Derneği Başkanı Aşim Şaçir, derneğin çağrısına olumlu yanıt veren gençlere teşekkür ederken ileride de bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

Bugünkü etkinlikte gençlere “Sherbimi” Temizlik Hizmetleri Şirketi de yardımcı oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu