Haberler

FUEN TAG 2024 yılı ilk çevrim içi toplantısını gerçekleştirdi

Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu(TAG) 2024 yılı ilk çevrim içi toplantısını 30 Mart 2024 Cumartesi günü gerçekleştirdi. Türk azınlık ve topluluklarının bir araya geldiği toplantıda 2024 yılı ilk üç ayında yaşanan gelişmeler ve 2024 yılı çalışmaları değerlendirildi.

FUEN Başkan Yardımcısı Nabi İbrahimcik’in katıldığı toplantı FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu’nun başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Batı Trakya Türk toplumunu temsilen Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve Dostluk, Eşitlik, Barış(DEB) Partisi; Kosova Türklerini temsilen Kosova Genç Birlik Derneği; Ahıska Türklerini temsilen Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti “VATAN”; Ukrayna’daki Gagavuzları temsilen Ukrayna Gagavuz Birliği ve Moldova’daki Gagavuzları temsilen Gagauz Dilini ve Kultürünü Koruyan ve Geliştiren “Meras” Derneği katıldı.

FUEN Başkan Yardımcısı Nabi İbrahimcik’in selamlama konuşması gerçekleştirdiği toplantıda FUEN TAG Sözcüsü Halit Habip Oğlu, 1-4 Kasım 2023’te Batı Trakya, Yunanistan’da gerçekleştirilen FUEN TAG Yıllık Toplantısı’ndan bu yana FUEN TAG olarak gerçekleştirilen çalışmaları aktardı. Toplantıya katılan Türk azınlıkları ve toplulukları da son beş ayda yaşadıkları ülkelerde topluluklarını etkileyen gelişmeleri ve derneklerinin faaliyetlerini aktardılar.

FUEN TAG Sözcüsü, 2024 yılı çalışmaları kapsamında FUEN TAG’nin yapacağı çalışma ziyaretleri ile 2024 yılında Ankara’da gerçekleştirilmesi kararı alınan yıllık toplantıya ilişkin gelişmeleri aktardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu