Haberler

Şadırvan’da Açık Havada Ebru

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Dr. Yaşar Serin, Kosova Genç Birlik Derneği organizasyonu ile Prizren’de Ebru sanatı tanıtıldı.

Prizren’in Sinan Paşa Camii önünde Akdere kıyısında 3 saat içerisinde açık havada ebru eserler yaratan ve gençlere resim yapma fırsatı tanıyan Yaşar Serin’e ilgi yoğundu. Gençler yanı sıra Şadırvan’dan geçenler de Ebru’ya ilgi gösterdi.

Sivaslı ressam Yaşar Serin bu sanatla daha küçük yaştan uğraşmaya başladığını belirterek, daha sonra ulu önder Atatürk’ün yetişen yeni kuşaklara bir takım mesajlarını ve sözlerini ebrunun üzerine yazarak, uygulayarak eserler oluşturduğunu ve bu eserlerle Türkiye’de sergiler açmaya devam ettiğini, Atina’da da iki kez bu sanatı tanıttıklarını söyledi.

Ebru sanatını açıklayan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğretim üyesi Yaşar Serin, “Ebru, Türkiye’ye özgü Türkün kendine özgü bir sanatıdır. Bu soyut bir takım kavramlar suyun üzerinde oluşturularak yapılmaktadır. Genelde kitre kullanıyorum ebru teknesinde. Bu kitre üzerine serpilen boya kitrenin üzerinde yayılır ve yayıldıktan sonra bir takım şekiller verilir ve kâğıda aktarılır, böylece soyut ve güzel resimler oluşturulur” dedi.

Ebru sanatını herkesin yapabileceğini açıklayan Yaşar Serin, ancak bu sanatın daha nitelikli daha hoş, görsel güzelliği olması açısından bir yeteneğin de olması gerektiğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu