Haberler

Türk Dünyası Gençliği Prizren’de Buluşuyor

Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşmaları sivil ve resmi kurumların desteği ile gençlik alanında çalışmalar yapan STK’ların birlikteliğini geliştirmek ve ortak hareket edebilme kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla; 2008 yılında hayata geçirildi. Henüz 7. yılıyla birlikte de birçok ülkede gençlik çalışmaları alanında faaliyet yürüten STK’larla birlikte ortak hareket ederek, projeler geliştirdiği ortak bir platform haline dönüştü.

Geçmişten günümüze Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşması toplantılarının birincisi; Kırgızistan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TİKA desteği ve Manas Üniversitesinin ev sahipliğinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te; ikincisi Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığının desteği ile Kazakistan’ın Türkistan şehrinde; üçüncüsü de Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile müştereken Türkiye’nin başkenti Ankara’da düzenlendi.

Bu sene 4.Geleneksel Türk Dünyası Gençlik Buluşması; Türk Dünyası Parlamenterler Derneği’nin çatısı altında kapsamı daha da genişletilerek Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle Türk Dünyası Öğrenci Derneği ve Kosova Genç Birlik Derneği’nin koordinasyonunda, Kosova’daki Türk varlığının teminatı olan Türk kökenli siyasilerimizin ev sahipliğinde, Orta Asya ve Balkanlara kadar uzanan toplam 15 ülkeden 40 yakın gençlik alanında faaliyet gösteren STK’ların ve Türkiye’den Bakanlarımızla birlikte 10 milletvekilimizin eşliğinde 17 -18 – 19 Nisan 2015 tarihinde Kosova’nın Prizren şehrinde düzenlenecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu